Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Otwarcie biblioteki

Utworzono dnia 08.09.2023
Czcionka:

Drodzy Czytelnicy,

Biblioteka w Rajczy będzie czynna od środy 13 września. Serdecznie zapraszamy do naszej nowej siedziby!

Adres : Rynek 2B, tuż obok Dziennego Domu Seniora

Jaka jest nasza nowa Biblioteka? Duża, przestronna, dobrze oświetlona, nowocześnie wyposażona.

Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy to hol. W holu znajdują się wieszaki, na których można zostawić nakrycie wierzchnie, a w deszczowe dni również parasol. Z holu przechodzi się do punktu obsługi czytelnika, z przestronną ladą, sofą oraz publicznymi toaletami (w tym dla osób niepełnosprawnych). Na półkach prezentowane są nowości książkowe oraz audiobooki.

Następne pomieszczenie to wypożyczalnia. Została ona podzielona na 3 strefy oddzielone regałami.

Pierwsza to Strefa dla dorosłych, w której mamy wolny dostęp do półek, kącik kawowy z expressem (można sobie samemu zrobić kawę czy herbatę lub poprosić bibliotekarza), fotele i pufy, na których można wygodnie odpocząć i zrelaksować się z książką. Na słupie przymocowany jest tablet, na którym można przeglądać katalog on-line. Pod ściną stoi stojak z czasopismami.

Druga strefa to strefa dla młodszych dzieci. Została wyposażona w księgozbiór dla dzieci w wieku 0 do 10 lat, domek ze zjeżdżalnią, zabawki, kolorowanki, gry i puzzle. Wystrój kosmiczny - tapeta z astronautami i planetami, projektor wyświetlający galaktykę, mebelki z motywem kosmosu, wiszący model układu słonecznego. Na wyposażeniu oddziału znajduje się również podłoga interaktywna.

Ostatnia strefa to przestrzeń zaaranżowana dla młodzieży, wyposażona oczywiście w księgozbiór dla tej grupy wiekowej, jak również gry planszowe i puzzle oraz w stół do gier (bilard, piłkarzyki). Tu młodzież może się wygodnie rozsiąść na sofie i pufie albo przy stoliku. 

Obok przestrzeni dla naszych młodszych czytelników znajdują się regały z nowościami oraz telewizor.

W naszej nowej Bibliotece posiadamy przestronną i jasną czytelnię oddzieloną szklanymi drzwiami. W czytelni można wygodnie usiąść i skorzystać z księgozbioru (polecamy piękne wydawnictwa albumowe) lub z laptopów podłączonych do Internetu. W każdym miejscu można używać także swojego sprzętu, w Bibliotece dostępny jest darmowy Internet po uzyskaniu hasła od bibliotekarza. Czytelnia wyposażona jest także w urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone dla czytelników oraz monitor interaktywny a także laptop gamingowy i komputer przeznaczony dla osób słabowidzących.

Ponieważ czytelnia jest z zasady miejscem cichym to właśnie z niej przechodzi się do Kącika Seniora. Dla naszych najstarszych czytelników mamy przygotowane stoliki z wygodnymi krzesłami, przy których mogą czytać czy rozwiązywać dostępne w Bibliotece krzyżówki. W kąciku znajduje się księgozbiór przeznaczony tylko dla seniorów: literatura piękna wydana dużą czcionką oraz popularno-naukowa poruszająca kwestie i tematy ważne i ciekawe dla osób starszych. Stoi tu także wygodny fotel, który aż zaprasza, żeby się wygodnie rozsiąść i poczytać. W razie potrzeby dostępne są różnego typu lupy powiększające.

W naszej bibliotece będzie można skorzystać na miejscu z odtwarzaczy audiobooków i czytników ebooków, a w najbliższym czasie urządzenia te będzie można wypożyczać do domu.

Chcemy, aby nasza Biblioteka wpisywała się w koncepcję "trzeciego miejsca" - gdzie pierwsze miejsce to dom, drugie to szkoła/praca a trzecie to właśnie biblioteka czyli miejsce życia społecznego, w którym chętnie spędza się wolny czas i przebywa z innymi.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 71

W tym miesiącu: 51

W poprzednim miesiącu: 351

Wszystkich: 9514